Atpakaļ

Jaunumi

2/11 - 5/12 Valda Buša personālizstāde „Tēvzeme. Krāsainā”

Trešdien, 2. novembrī plkst. 13:00 Melngalvju namā (telpā pa labi no centrālās ieejas), Rātslaukumā 7 tiks atklāta izstāde „Tēvzeme. Krāsainā”. Izstādē iekļauti darbi, kurus radīt mākslinieku iedvesmojusi Latvijas daba.
Valdis Bušs (1924) ir viens no ievērojamākajiem Latvijas vecākās paaudzes māksliniekiem. Skatītāju viņa darbos saista neatkārtojama krāsu bagātība, dzīvesprieks, ekspresija un spēja redzēt lietas un ainavas tik daudzveidīgā paletē.

Mākslinieks dzimis Latgalē Balvu rajona Susāju pagasta Pokševas ciemā septiņu bērnu ģimenē. Dzīve ir bijusi samērā skarba pret Valdi Bušu. II Pasaules kara laikā pabijis gan leģionā, gan kā Padomju karavīrs stāties ierindā. Pirmo pēckara rudeni sagaidījis jau kā Mākslas akadēmijas students. Par saviem nozīmīgākajiem pedagogiem uzskata Ā. Skridi un L. Svempu. Tomēr līdz diplomdarbam netika. 1949.gadā pēc 4. kursa V.Bušs paņēma akadēmisko atvaļinājumu un devās pie savas izredzētās, vēl nesen medicīnas studentes Annas, kura ar ģimeni tika izsūtīta uz Tālajiem Austrumiem. Pēc gada, nu jau kā precēts kungs, mākslinieks atgriezās Rīgā, lai pabeigtu studijas. Diemžēl, kā represētās vīram, tas viņam tika liegts. Sekoja gadi Tālajos austrumos. Latvijā Bušu ģimene atgriezās 1955.gadā. Ja cilvēks sirdī ir mākslinieks, tas ir uz mūžu. Tā arī Valdis Bušs strādāja par zīmēšanas skolotāju, gleznoja. Viņa pirmā piedalīšanas izstādē notika tieši pirms 40 gadiem – 1971.gadā Jūrmalā. Pēc gada notika pirmā personālizstāde un 1973. gadā Valdis Bušs tika uzņemts Latvijas Mākslinieku savienībā.

Kopš tā laika mākslinieks ir piedalījies vairāk kā 120 izstādēs no kurām vairāki desmiti bijušas viņa personālizstādes. Kā ievērojamāko var minēt personālizstādi, kura 2003. gadā tika sarīkota Valsts Mākslas muzejā (Latvijas Nacionālais mākslas muzejs). Cieša sadarbība māksliniekam izveidojusies ar Agijas Sūnas mākslas galeriju. Mākslinieks joprojām piedalās Latvijas Mākslinieku savienības Jūrmalas nodaļas rīkotajās izstādēs, bijis arī šīs biedrības priekšsēdētājs. Valda Buša darbi guvuši ievērību arī ārzemēs, jo īpaši Vācijā.

„Dzīve ir jādzīvo, dzīvi nedrīkst snauduļot!”, tā reiz kādā no intervijām teicis godājamais mākslinieks un joprojām pauž šo domu savās gleznās.

Izstādes apmeklējums ir bez maksas. Darba laiks – katru dienu no 11:00 līdz 17:00. Izstāde būs aplūkojama līdz 5. decembrim.

Skatīt LTV1 video sižetu šeit.
Skatīt TV5 video sižetu šeit. 
Skatīt Foto galeriju šeit. Share


– Drukāt dokumentu