Atpakaļ

Jaunumi

05/04 - 03/06 HENDRIKS FALKS (1897-1986). Nīderlandiešu gleznotājs saiknē ar Latviju.

Izstādē skatāmi holandiešu gleznotāja Hendrika Falka (1897-1986) darbi: ne tikai Nīderlandes ainavas, bet arī Latvijas vairāku apciemojumu laikā  tapušās gleznas.

Viņa sieva Tatjanu Falka-Kočergina (1904-1998) dzimusi Rīgā un dzīvojusi Latvijā no 1918. līdz 1922.gadam. 1930-jos gados gandrīz katru vasaru brīvdienas Hendriks, viņa sieva un bērni pavadījuši  Liepājā un Dubultos kopā ar Tatjanas vecākiem un māsu. Valks ņēmis līdz savas otas un uzgleznojis dažus darbus, piemēram, Rīgas tirgu.

Tatjanas tēvs, Nikolajs Kočergins bijis Krievijas cara armijas oficieris, pēc tautības krievs, dzimis Starajā Rusā. Viņas māte Elizabete fon Kleista cēlusies no vācbaltiešu dzimtas, kura jau gadsimtiem dzīvojusi Kurzemē.

No 1909. līdz 1918.gadam Kočerginu ģimene dzīvojusi Penzā (Krievijā), no turienes aizbraukuši pēc Oktobra Revolūcijas. Viņi ieradās Latvijā un pēc kāda laika apmetās Rīgā. Kad politiskie un ekonomiskie apstākļi kļuva nedroši, Tatjanu un viņas četras māsas aizsūtīja uz Vāciju un Nīderlandi. 

Otrā Pasaules kara laikā Tatjanas vecāki atbēguši uz Nīderlandi, lai gan arī šeit bijis nepieciešams evakuēties kaunpilns Arnhemas kaujas laikā 1944.gadā. Arnheimas pilsēta, kurā dzīvojuši Hendriks un Tatjana, bijusi stipri izpostīta. Pēc kara Tatjana izrādījusi žēlastību daudziem padomju režīma bēgļiem. Viņa devusi tiem siltu pajumti un dibinājusi krievu ortodoksālo baznīcu Arnhemā, kur viņiem visiem sanākt kopā. Hendriks gleznojis virkni šo mājas zaudējušo cilvēku portretu, daži no tiem ir ļoti sāpju pilni un skumji. Kā Jūs redzēsiet, Hendrika Valka darbos rodamas daudz refleksijas no krievu-baltiešu izcelsmes sievas dzīvesstāsta.  

Melngalvju nama ekspozīcija ir cieši saistīta ar divām citām izstādēm. Mākslas muzejā “Rīgas Birža” skatāmi mākslinieka nozīmīgākie darbi (Hendriks Falks (1897-1986) Nīderlande/Latvija), savukārt Mencendorfa namā  - īpaša senās Rīgas 1920-1930-to gadu fotogrāfiju un pastkaršu ekspozīcija, vēršot uzmanību arī Tatjanas Kočerginas un viņas radu dzīvesgājumam Latvijā un Krievijā.

Izstādes organizētas sadarbībā ar Hendrika Falka Fondu un Fēnkoloniālo muzeju Fēndamā, Nīderlandē.Share


– Drukāt dokumentu